مقالات

خواص نبات و فواید آن برای بدن ، مزایا و معایت استفاده از نبات

خواص نبات ، فوایدنبات ، مزایا و معایت استفاده از نبات ، فواید استفاده از نبات به جای قند

فواید استفاده از نبات جای قند

مصرف بیش از حد هر نوع خوراکی منجر به نتایج نامطلوبی می‌شود که حساسیت و بیماری جزئی از آن‌ها است. در این بین مصرف شیرینی جات به خصوص قند و شکر از مواردی است که همیشه بخش بزرگی از دغدغه ئزشکان و متخصصان تغذیه را به خود اختصاص داده است. چرا که آن‌ها سعی می‌کنند مردم را به هر چه کمتر مصرف کردن قند ترغیب کنند، حال آن که بسیاری از مردم به این توصیه‌ها توجهی نمی‌کنند. با ما همراه باشید تا درمورد خواص نبات و فواید استفاده از نبات جای قند و شکر  اطلاعاتی بیشتری کسب کنید.

خواص نبات ، فوایدنبات ، مزایا و معایت استفاده از نبات ، فواید استفاده از نبات به جای قند

بیشتر بخوانید :  بهترین برند چای ایرانی ، بهترین برند چای ایرانی کدام برند است ؟

بهترین جایگزین برای قند و شکر

حقیقت غیر قابل انکار این است که خرما، توت خشک، انجیر خشک و مویز بهترین جایگزین‌های قند و شکر هستند. چرا که قند طبیعی دارند و به سبب میوه بودن ویتامین‌ها و مواد معدنی زیادی نیز دارند. اما بسیاری نبات را هم یکی از جایگزین‌ها می‌دانند که در ادامه به بررسی این مورد می‌پردازیم.

طرز تهیه نبات

نبات از تبلور شکر در آب ساخته می‌شود و اگر در آن از عصاره گیاهان دارویی استفاده شود می‌تواند رنگ‌های مختلفی نیز داشته باشد. بنابراین نبات به خودی خود به سبب ماده تشکیل دهنده آن ارجحیت خاصی بر قند و شکر ندارد و همچنان مانند قند مصرف زیاد آن مضر است. اما دلایلی وجود دارد که اگر میل به خوردن چنین شیرین کننده‌هایی دارید می‌تواند شما را به استفاده از خود نسبت به قند و شکر ترغیب کند.

داشتن طبع گرم

یکی از خواص نبات داشتن طبع گرم است . سردی طبع یا خوردن غذاهایی با طبع سرد، باعث می‌شود که افراد دچار دل درد، اسهال و دردهای دیگری در نواحی مختلف بدن شوند. در چنین زمان‌هایی معمولاً استفاده از نبات، آب داغ و نعناع به التیام دردها کمک می‌کند. دلیل تأثیر این دمنوش، طبع گرمی است که نعناع و نبات در کنار هم می‌سازند. بنابراین یکی  از مهمترین فواید استفاده از نبات داشتن طبع گرم است و اگر تمایل دارید از سردی دور بمانید، بهتر است نوشیدنی‌های خود را بنبات شیرین کنید تا قند. قند عملاً خاصیتی از بابت تسکین درد و رفع سردی ندارد.

خواص نبات ، فوایدنبات ، مزایا و معایت استفاده از نبات ، فواید استفاده از نبات به جای قند

تسکین دردهای زنان

از دیگر خواص نبات میتوان به خاصین تسکینی آن اشاره کرد . تحمل درد بسیار دشوار است و به دلیل تغییرات هورمونی در دوران عادت ماهیانه، تحمل آن سخت‌تر نیز می‌شود. نبات شیرین کننده‌ای است که اگر در دمنوش‌های مسکن از آن استفاده شود به تسکین چنین دردهایی نیز کمک می‌کند.

سخن پایانی

آن چه مسلم است، نبات به عنوان یک تنقلات دائمی توصیه نمی‌شود اما به دلیل خواص نبات میتواند از آن به عنوان در درمان‌های خانگی استفاده کرد. برای تهیه نبات مرغوب می توانید از محصولات مهرآیین استفاده کنید. نبات مهرآیین به صورت مستقیم از کارخانه به دست حریدار می رسد بنابر این قیمت نهایی آن بسیار مناسب است. توجه کنید اگر به دنبال جایگزینی مفید برای قند و شکر هستید، بهترین گزینه‌ها میوه‌های خشک مانند توت و مویز وهمچنین خرما است که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم. به ویژه که خرما انرژی بسیاری نیز برای بدن تأمین می‌کند و مویز نیز خونساز است. به هر حال داشتن نبات در خانه خوب است و می‌توانید در زمان نیاز از آن استفاده کنید. اگر نباتی که تهیه می‌کنید طعم‌دار باشد، ممکن است به واسطه داشتن مقادیری از گیاهان دارویی تأثیر بیشتری بر بدن بگذارد. این به شرطی است که از طبیعی بودن رنگ آن مطمئن باشید، در غیر این صورت تفاوتی با نبات معمولی ندارد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.