مقالات

بهترین برند چای ایرانی ، بهترین برند چای ایرانی کدام برند است ؟

بهترین برند چای ایرانی | ترین برند چای در ایران | چای مهرآیین

بهترین برند چای ایرانی

بسیاری از افراد برای رفع خستگی یک روز پرتنش یا رفع عطش و کاهش دمای بدن خود از یک فنجان چای سیاه ایرانی که دارای عطر و رنگ بی‌نظیری است استقبال می‌کنند. چای سیاه یکی از نوشیدنی‌های اصیل و پرطرفداری است که از دیرباز در خانه همه ایرانیان وجود دارد. اما بهترین برند چای کدام است و چگونه می‌توانیم چای سیاه و اصیل ایرانی را با اطمینان کامل خریداری کنیم؟ در ادامه این مقاله درباره انواع چای ایرانی، تشخیص چای سیاه ایرانی اصل از تقلبی، خرید چای ایرانی با کیفیت و سایر موارد اینچنینی صحبت خواهیم کرد. همراه ما باشید.

 

مهرآیین بهترین برند چای در ایران ، تولید کننده انواع چای ایرانی با بهترین کیفیت

چای سیاه ایرانی

چای سیاه یک نوشیدنی پرطرفدار در سراسر جهان و ایران است و می‌توان گفت علاوه بر رفع عطش و پایین آوردن دمای بدن خواص بسیاری نیز دارد. چای سیاه به عنوان یک ماده ضد افسردگی، ضد سرطان و آلزایمر نیز شناخته می‌شود. البته مانند هر چیزی که در اطراف ما وجود دارد مصرف بیش از حد چای سیاه می‌تواند به بدن آسیب برساند و همچنین زمان نوشیدن نیز بسیار مهم است. پس توصیه می‌شود در طول یک روز بیش از 3 فنجان چای ننوشیده و بعد از صرف غذا نیز تا 1 الی 2 ساعت از نوشیدن آن خودداری کنید.

بهترین برند چای در ایران ، بهترین برند چای ایرانی | چای مهرآیین

خواص چای سیاه ایرانی

همه ما روزانه حداقل یک فنجان چای سیاه می‌نوشیم اما چقدر از خواص بی‌نظیر این نوشیدنی اطلاع داریم؟ مهم‌ترین خواص چای سیاه ایرانی شامل موارد زیر است:

 • بهترین برند چای در ایران ، بهترین برند چای ایرانی | چای مهرآییننوشیدن روزانه 3 فنجان چای سیاه می‌تواند از بروز بسیاری از بیماری های قلبی جلوگیری کرده و سلامت قلب را افزایش دهد.بهترین برند چای در ایران ، بهترین برند چای ایرانی | چای مهرآیین
 • چای سیاه میزان ابتلا به سرطان تخمدان را در بانوان کاهش می‌دهد.
 • این نوشیدنی ضد دیابت بوده و مصرف منظم آن خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را بسیار کم می‌کند.
 • چای سیاه با آزاد کردن رادیکال‌های اکسیژن در بدن به ترمیم و رشد سلول‌های جدید و در نهایت به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.
 • این نوشیدنی هضم غذا را بهبود بخشیده و سلامت روده را افزایش می‌دهد.
 • چای سیاه ضد سنگ کلیه است و خاصیت ضد سنگ‌سازی دارد.
 • مصرف منظم چای سلامت استخوان را تضمین کرده و خطر ابتلا به پارکینسون را نیز کاهش می‌دهد.
 • نوشیدن چای در طول روز سطح کلسترول و فشار خون را کاهش خواهد داد.
 • چای سیاه خاصیت ضد التهابی دارد بنابراین برای افراد مبتلا به آسم نیز مفید خواهد بود.

در ادامه به بررسی انواع چای و همچنین بررسی ویژگی های بهترین برند چای ایران میپردازیم …

بیشتر بخوانید :  خواص چای سیاه ایرانی

انواع چای ایرانی با توجه به زمان برداشت

چای معمولا بیشتر در شمال کشور کشت می‌شود که با توجه به اقلیم آب و هوایی آن شرایط بسیار خوبی برای پرورش برگ‌های چای است. بر این اساس برداشت جای در شمال کشور سه بار در سال صورت می‌گیرد که این تفاوف زمانی خود باعث می‌شود طعم، رنگ، عطر و مزه این چای‌ها با هم فرق داشته باشد. بنابراین انواع چای با توجه به زمان برداشت عبارتند از:

 1. بهترین برند چای در ایران ، بهترین برند چای ایرانی | چای مهرآیین

 

 1. چای چین اول یا چای بهاره

می‌توان گفت بهترین نوع چای سیاه ایرانی در فصل بهار و در اردیبهشت ماه برداشت می‌شود که از نظر طعم و خواص درمانی نیز از دو چین دیگر بهتر است. از آنجایی که چای بهاره پس از فصل زمستان که زمین‌ها استراحت داشته و حاصلخیزتر هستند کشت می‌شود این چای غنی‌تر بوده و عطر و طعم بهتری دارد و اگر چای‌خور قهاری باشید این چای بهاره را بیشتر می‌پسندید زیرا برگ‌های چای در این فصل جوان بوده و طعم گس و دلنشینی را پس از دم کشیدن خواهند داشت. البته چای بهاره خود به سه نوع مختلف تقسیم می‌شود که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 1. چای چین دوم یا چای تابستان

پس از چین اول درختچه‌های چای در اردیبهشت ماه برگ‌های چای دوباره جوانه می‌زنند و و در تیر ماه برگ‌های چای در چین دوم یا تابستان برداشت می‌شوند که نسبت به چین بهاره کیفیت کمتری دارد. چای چین تابستان عطر و رنگ کمتری نسبت به چین اول دارد و طعم تلخ آن نیز غالب‌تر از مزه گس چای بهاره است.

 1. چای چین سوم یا چای پاییزه

در مهر ماه یا اوایل آبان چین سوم چای انجام می‌شود که کم‌کیفیت‌ترین نوع چای ایرانی به شمار می‌رود. از آنجایی که درختچه‌های چای در فصل پاییز دو چین را پشت سر گذاشته‌اند برای استراحت زمستانه آماه می‌شوند و همچنین خاک نیز پس از پشت سر گذاشتن این دو برداشت حاصلخیزی کمتری دارد برگ‌های چین سوم چای طراوت کمتری داشته و به دنبال آن عطر و طعم آن نیز بسیار ضعیف‌تر از چین بهاره و تابستان است. چای چین سوم بسیار تلخ است اما تعدادی از کارخانه‌ها آن را از کشاورزان خریده و با روش‌های مخصوص تلخی آن را می‌گیرند. سپس با افزودن اسانس و رنگ مصنوعی آن را وارد بازار کرده و با عنوان چای خارجی می‌فروشند.

مهرآیین به عنوان بهترین برند چای ایران زمین ، همواره در تلاش است تا چای ایرانی را با بهترین کیفیت به مشتریان گرامی ارائه دهد

 

بهترین برند چای در ایران ، بهترین برند چای ایرانی | چای مهرآیین

نحوه تشخیص چای بهاره مرغوب

برگ‌های چای در چین‌های مختلف پس از خشک کردن بسیار به هم شبیه هستند پس تشخیص آن برای مردم عادی و مشتری‌ها بسیار دشوار است و تنها کشاورزان و متخصصین هستند که می‌توانند آن‌ها را از هم تشخیص دهند. اما بهترین راه برای تشخیص میزان مرغوب بودن چای سیاه ایرانی دم کردن آن است. بنابراین بهتر است ابتدا به عنوان نمونه مقداری از چای را گرفته و دم کنید. چای مرغوب ایرانی 15 الی 20 دقیقه زمان برای دم کشیدن نیاز دارد و پس از آن نیز دارای رنگ قرمز بسیار زیبا و عطر دل‌انگیزی است. این چای تلخ نیست بلکه طعم گس چای باید در آن غالب باشد. البته در هنگام دم کردن چای نیز در زمان ریختن آب جوش روی برگ‌های چای عطر مرغوب چای سیاه ایرانی به مشام‌تان خواهد رسید.

انواع چای سیاه ایرانی در چین بهاره

همان‌طور که در بخش قبل توضیح دادیم چای بهاره که در چین اول برداشت شده خود بر اساس کیفیت به سه دسته مختلف تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 1. چای سرگل بهاره

قبلا توضیح دادیم که بهترین نوع چای، چای چین اول یا بهاره است. بهترین نوع چای بهاره نیز چای سرگل نام دارد که به رنگ زیبا و عطر خوشش معروف است. زمانی که در فصل بهار کشاورزان اقدام به چین اول چای می‌کنند ابتدا برگ‌های جوان درختچه‌های چای را که سه یا  چهار برگ بالایی درختچه هستند را دستچین می‌کند که به برگ سرگل و غنچه سه برگ نیز معروف است. این برگ‌های جوان همان چای سرگل بهاره است که اندازه آن بین یک تا دو بند انگشت است و نسبت به سایر برگ‌های چای کوچک‌تر هستند. بنابراین بسیاری از کشاورزان و کارخانه‌ها این چای را خرد نشده و سالم خشک کرده و می‌فروشند تا به مشتری اطمینان دهند که محصول مورد نظر چای سرگل بهاره است. البته نمونه خرد شده چای سرگل نیز همان کیفیت و عطر و طعم را خواهد داشت و تنها به دلیل خرد شدن زودتر دم خواهد کشید.

 1. چای شکسته ممتاز

پس از دستچین کردن چای سرگل بهاره، برگ‌های درختچه چای که شامل همه برگ‌های بالایی و پایینی است را می‌چینند و بعد از جدا کردن ساقه‌ها و چوب‌های درختچه چای آن را برای فرآوری و خشک کردن می‌برند. در پایان برگ‌ها را خرد کرده و بسته بندی می‌کنند که با نام چای شکسته ممتاز به بازار عرضه می‌شود. این چای نیز عطر و طعم خوبی دارد که چای سرگل بهاره کمتر و از چای سایر چین‌ها بسیار بهتر خواهد بود. به یاد داشته باشید عبارت ممتاز در نام این چای مشخص می‌کند که آن را در چین بهاره برداشت کرده‌اند و چای شکسته در چین تابستان با نام چای شکسته معمولی عرضه می‌شود.

 1. چای قلم

درشت‌ترین نوع چای سیاه ایرانی چای قلم نام دارد که شامل برگ‌های پایینی درختچه چای به همراه ساقه یا چوب درختچه است. در فرایند فرآوری این نوع چای پس از چیدن برگ‌ها آن‌ها را خشک کرده اما خرد نمی‌کنند و آن را به صورت برگ‌های درشت چای به همراه ساقه‌های خشک شده آن عرضه می‌کنند. چای قلم اگر در برداشت بهاره باشد چای مرغوبی محسوب شده و عطر و طعم خوبی دارد البته نه به خوبی چای سرگل بهاره و چای ممتاز شکسته اما طعم آن نسبت به چای چین دوم یا سوم قوی‌تر و مرغوب‌تر است.

 

خرید چای مرغوب ایرانی مهرآیین

از آنجایی که چای نوشیدنی اصلی در خانه‌های ایرانی بشمار می‌رود کیفیت و مرغوبیت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه برند‌ها و شرکت‌‎های مختلفی هستند که انواع چای سرگل، شکسته ممتاز و قلم را به صورت بسته بندی عرضه می‌کنند. اما به کدام یک از این برند‌ها می‌توان اعتماد کرد و چای‌های تقلبی تا چه اندازه در شرکت‌های مختلف راه پیدا کرده‌اند؟ همان‌طور که بارها در طول مقاله اشاره کردیم چای سیاه مرغوب عطر و طعم دلنشین و رنگ خوشی دارد و همچنین به جای تلخی طعم گس دارد. مهرآیین با معرفی خود به عنوان بهترین برند چای و با شعار ایرانی ایرانی بنوش به شما اطمینان می‌دهد که تنها با یک بار خرید چای ایرانی مهرآیین طرفدار آن شده و تا همیشه به آن وفادار خواهید بود.

بهترین برند چای در ایران ، بهترین برند چای ایرانی | چای مهرآیین

قیمت انواع چای سیاه ایرانی  

فرایند کاشت، برداشت، فرآوری و خشک کردن چای، بسته بندی و عرضه بسیار طولانی و دشوار بوده و با توجه به نوسانات بازار و همچنین میزان تورم نمی‌توان قیمت دقیقی را برای چای سیاه عنوان کرد. اما شرکت مهرآیین در تلاش است که با خرید چای دستچین از کشاورزان، انتقال آن به کارخانه، فرآوری و بسته بندی چای ایرانی را با کیفیت عالی و قیمت مناسب عرضه کرده و در دسترس شما عزیزان قرار دهد.

مشاهده قیمت و خرید چای

 

سخن پایانی

یکی از مهم‌ترین نکات در تولید چای فرایند فراوری آن در کارخانه‌ها است شرکت مهرآیین تضمین می‌کند که چای ایرانی را به صورت کاملا ارگانیک عرضه کرده و از افزودن رنگ‌های مصنوعی و اسانس خودداری می‌کند پس شما می‌توانید چای سیاه را با اطمینان و قیمت مناسب از سایت این شرکت خریداری کنید. باور داشته باشید که نوشیدن یک فنجان چای سیاه خوش عطر و رنگ می‌تواند خستگی یک روز کاری را از بین ببرد پس در خرید آن دقت کافی را داشته و به همه برند‌ها اطمینان نکنید زیرا استفاده گسترده از چای در سطح کشور امکان تقلب را برای سودجویان فراهم کرده است.

5/5 - (27 امتیاز)

7 دیدگاه در “بهترین برند چای ایرانی ، بهترین برند چای ایرانی کدام برند است ؟

 1. بیگدل لو گفت:

  چای مهرآیین واقعا بهترین برند چای ایرانیه ، هم عطر و طعم بی نظیری داره هم قیمتش خیلی مناسبه
  من خودم از زعفران و چای مهرآیین استفاده میکنم خیلی راضی هستم

  1. Ali گفت:

   چای مهرآیین بهترین برند چای ایرانیه واقعااااا 🤘🏿❤

 2. مانی ملکی گفت:

  یکی از بهترین برند های چای ایرانی که تا حالا استفاده کردم مهرایینه ، هم عطر و طعمش عالیه ، هم قیمتش خیلی مناسبه

 3. حسین اسماعیلی گفت:

  چای مهرآیین واقعا یهترین برند موجود ایرانی هست ،بینظیره و عالییییییییییییی

 4. مهدی گفت:

  چای فقط چای ایرانی ، مهرایین از بهترین برند های چای ایرانی هست که تو بازار عرضه میشه ، رنگ و طعمش معرکه س 😍😍

 5. عباس میری گفت:

  من از چای معطر درجه یک مهرایین استفاده کردم ، بهترین برند چای ایران هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.