مقالات

ماجرای استفاده از براده آهن در زعفران

براده اهن در زعفران ، ماجرای براده اهن در زعفران ، مهرایین بهترین برند زعفران

ماجرای استفاده از براده آهن در زعفران یکی از مسائلی بود که در چند ماهه اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفت. زعفران به عنوان یکی از چاشنی های بسیار مفید و البته گران قیمت در سراسر دنیا طرفداران بی شماری دارد. در ایران نیز زعفران کاشت می شود و  در داخل و  خارج از ایران مورد مصرف قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید :  بهترین برند زعفران چه ویژگی هایی دارد؟

ماجرای استفاده از براده آهن در زعفران چیست؟

مسئله‌ای که وجود دارد تقلب در زعفران است که ممکن است متاسفانه در مواردی صورت بگیرد. بنابراین باید زعفران را از از برندهای معتبر خریداری نمود. از جمله روش های تقلب می توان استفاده از سنگ، گیاهان رنگ شده و حتی خاک همرنگ با زعفران نام برد که توسط برخی متخلفین صورت می گیرد.

در واقع منظور از تقلب در زعفران اضافه کردن هرگونه ماده دیگر برای افزایش حجم یا رنگ آن می باشد. همچنین نوعی از زعفران وجود دارد که از بخش های سفید رنگ گیاه گرفته می شود و عده‌ای آن را رنگ می کنند تا به جای زعفران گران تر بفروشند. این کار نیز مصداق تقلب و تخلف در زعفران می باشد.

اخیرا در فضای مجازی ویدیویی توسط شخصی ناشناس پخش شده که پخش کننده ادعا داشته به جای زعفران براده آهن در بسته بندی قرار داده شده است. وجود براده آهن علاوه بر تخلف یک ماده مضر و خطرناک نیست تلقی می شود.  در این مقاله قصد داریم این موضوع را مورد بحث قرار دهیم.

براده اهن در زعفران ، ماجرای براده اهن در زعفران ، مهرایین بهترین برند زعفران

تکذیب جهاد کشاورزی

جهت بررسی ماجرای استفاده از براده آهن در زعفران با جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی مصاحبه ای انجام شد که در ادامه آن بررسی توسط جهاد کشاورزی صورت گرفت. بر اساس گزارش جهاد کشاورزی بررسی ها نشان داد که در خراسان رضوی و مشهد اتفاقی نیفتاده و این فیلم صحت ندارد. همچنین مسئول جهاد کشاورزی اضافه کرد که مستمرا برند زعفران های موجود در بازار رصد شده و با متخلفان برخورد می شود.

جنگ روانی اصل ماجرای استفاده از براده آهن در زعفران

اصل ماجرای استفاده از براده آهن در زعفران با هدف جنگ روانی صورت گرفت تا ها نشان دهد زعفران های موجود در ایران کیفیت مناسبی ندارند.

پیش از این نیز  این چنین مسائلی در زمینه زعفران و سایر کالاهای صادراتی کشورمان برای تخریب بازار صادرات صورت گرفت و اکنون این مسئله در زمینه زعفران رسانه ای شد.

از دلایل اصلی این مشکلات می‌توان به نیروهای نفوذی خارج از کشور برای تخریب اقتصاد ما و همچنین رقابت ناسالم در برخی است موارد اشاره کرد که بدون توجه به تضعیف کشورمان در بازارهای جهانی صورت می گیرد.

آنچه حائز اهمیت است و باید به آن توجه شود این است که بروز تقلب در زعفران به هیچ وجه نفی نشده است و باید نظارت دقیق  بر بازار کشورمان وجود داشته باشد.

راه حل چیست؟

برای جلوگیری از از به وجود آمدن ماجرای استفاده از براده آهن در زعفران و دیگر ماجرا های این چنینی و همچنین به منظور جلوگیری از بروز تخلف در بازار زعفران لازم است مدیریت یکپارچه بازار طلای سرخ در داخل و خارج از کشورمان وجود داشته باشد.

متاسفانه به دلیل عدم مدیریت صحیح و غیر یکپارچه در فرایند تولید تا مصرف زعفران و یا صادرات آن ما تنها زعفران را به صورت خام به کشورهای دیگر صادر می کنیم و در نتیجه سود زعفران آید کشورهای دیگر می شود.

بنابراین نیم کاهش قیمت تمام شده راه حل ایستا این چاشنی خوشمزه و محبوب در ایران هزینه تمام شده کم تری داشته باشد و دسترسی به آن راحت تر صورت بگیرد. نظارت دقیق بر اصول رفتاری افراد در بازار و همچنین برخورد جدی با‌ متقلبان راه حل دیگری است که باید اجرا شود.

روش های تشخیص زعفران اصل و تقلبی

همانطور که پیش از این گفتیم متاسفانه تقلب در بازار زعفران وجود دارد این در حالی است که شما هزینه زعفران اصل را پرداخت می کنید. زعفران انواع مختلفی دارد که باید حتما آن ها را بشناسید زیرا در غیر اینصورت شناخت خوبی برای خرید نخواهید داشت.

مهم ترین مسئله در خرید زعفران تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن است تا بتوانید خرید مطمئن داشته باشید. در ادامه مختصراً برخی از روش های  تشخیص زعفران اصل معرفی میکنیم.

  1. زعفران اصل رنگدهی پایینی دارد و سریعاً رنگ نمی دهد این در حالی است که زعفرانی که در آن از رنگ های مصنوعی استفاده شده سریعاً رنگ میدهد
  2. در صورتی که بوی زعفران را تشخیص دهید می توانید به راحتی متوجه شوید که زعفران اصلی است یا تقلبی. زعفران واقعی بویی شبیه عطر عسل و یونجه دارد این در حالی است که رایحه آن نیز شدید می باشد اما زعفران را تقلبی بوی ملایمی دارد.
  3. طعم زعفران در صورتی که شیرین باشد از نوع تقلبی است اما زعفران اصلی فاقد طعم شیرین و بدون مزه میباشد. در واقع بوی زعفران شیرین و مزه آن تلخ است.
  4. زعفران واقعی دارای چند شاخه اما زعفران تقلبی اینگونه نیست.
  5. اگر رشته های زعفران را درون آب سرد قرار دهید و چند دقیقه آن را میان انگشتان خود به بیابید زعفران اصلی به راحتی پودر نمی‌شود اما زعفران تقلبی پودر می شود.

علاوه بر چه کردن روش هایی که پیش از این گفته شد توصیه می شود حتماً زعفران را از برندهای معتبر خریداری کنید. خرید زعفران از فروشگاه های آنلاینی که دارای مهر بهداشت می باشند از دیگر اقدامات برای خرید درست زعفران است.

بیشتر بخوانید :  تشخیص اصل بودن زعفران

سخن آخر

ماجرای استفاده از براده آهن در زعفران در این مقاله بررسی شد. با وجود تقلب در بازار زعفران این مسئله با بررسی های ویژه توسط جهاد کشاورزی صحت نداشت و تنها با اهدافی صورت گرفته بود.

بازار زعفران در کشورمان مدیریتی پارچه برای جلوگیری از این گونه تخلف ها است . همچنین مشتریان باید روش های تشخیص زعفران اصل و تقلبی را بدانند تا بتوانند خرید مناسبی داشته و در تله متخلفان گرفتار نشوند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.