مقالات

بهترین راه خشک کردن زعفران

بهترین روش خشک کردن زعفران ، روش های خشک کردن زعفران در خانه ، بهترین برند زعفران

راه های مختلفی برای خشک کردن زعفران وجود دارد اما قبل ا این که به بهترین راه خشک کردن زعفران به شکل مستقیم اشاره کنیم باید نحوه برداشت آن را نیز بررسی کنیم و در نهایت به نحوه نگهداری می رسم. در این مقاله از مهرآیین نحوه برداشت، خشک کردن و نگهداری زعفران اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید :  بهترین برند زعفران چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه برداشت، خشک کردن و نگهداری زعفران

از آنجایی که تابستان رو به پایان است و پاییز دمای شب را خنک می کند، پیازهای زعفران شروع به بیرون آمدن چشمه های سبز از خاک می کنند. چند هفته بعد اولین گل ها ظاهر می شوند، به این معنی که زمان شروع برداشت یکی از ادویه های مورد علاقه من است: زعفران. در زیر به شما می گویم که چگونه زعفران خود را برداشت و برای نگهداری آماده می کنم.

بهترین روش خشک کردن زعفران ، روش های خشک کردن زعفران در خانه ، بهترین برند زعفران

برداشت زعفران

گل های زعفران در اوایل پاییز فصل بسیار کوتاهی دارند. پیازهای زعفران ابتدا برگ‌های گیاه را بالا می‌برند. آنها شبیه علف سبز تازه ای هستند که از خاک بیرون می آیند و بعد از آن گل ها ظاهر می شوند.

بهتر است گلها را قبل از باز شدن برداشت کنید و از کلاله قرمزی که به رشته زعفران تبدیل می شود محافظت کنید. اگر گل‌ها را رها کنید تا کاملاً در باغ باز شوند و از ظاهر خود در باغ لذت ببرند، کیفیت آن کمتر می‌شود.

گل را با بیرون کشیدن از مرکز گیاه با دو انگشت برداشت کنید. شما نمی خواهید بیشتر از گل را بردارید، زیرا هر پیاز گل های متعددی تولید می کند و برگ ها برای پایین آوردن انرژی ، به پیاز در طول زمستان مورد نیاز هستند.

گل‌ها را به خانه برده و کلاله قرمز را از پرچم‌های زرد و گل بنفش پاک کنید. این کار را با باز کردن گل با یک دست و بیرون کشیدن کلاله قرمز سه قسمتی از ساقه گل با دو انگشت دست دیگر انجام دهید. کلاله را تا حد امکان به ساقه نزدیک کنید سپس گل و پرچم ها را دور ریخته و فقط کلاله قرمز را نگه ندارید تا خشک شود.

بیشتر بخوانید :  آیین برداشت زعفران در ایران

خشک کردن زعفران

همانطور که کلاله را از هر چیز دیگری جدا کردیم، فرآیند خشک کردن را شروع می کنیم. برای آن از یک تکه کاغذ آشپزخانه استفاده می کنیم که کلاله های جدا شده را روی آن قرار می دهیم تا در هوا خشک شوند. بهتر است آنها را در هوای آزاد خشک کنید.  همیشه سعی کنید مطمئن شوید که آنها نمی‌توانند تصادفی پرواز کنند، بنابراین کاغذ را دو نیم کرده و در گوشه‌ای روی آن وزنه بگذارید تا مطمئن شوید زمانی که خشک شوند در امان خواهند ماند. آنها می توانند به طول سه روز یا بیشتر خشک شوند.

بهترین روش خشک کردن زعفران ، روش های خشک کردن زعفران در خانه ، بهترین برند زعفراننگهداری زعفران

زعفران بلافاصله پس از خشک شدن نباید استفاده شود. طعم آن در چند ماه بعد ایجاد می شود. استفاده از زعفران را حدود دو ماه بعد از نگهداری آن بعد از خشک شدن شروع می کنید. زعفران خشک شده را در این ظروف ریز مربا در یک مکان تاریک نگهداری کنید. میتوانید زعفران را در هر چیز دیگری ذخیره کرد، به شرطی که هوا بند باشد و از نور محروم باشد. برداشت، خشک کردن و نگهداری زعفران به همین سادگی است.

 

سوالات متداول
شاید در طول مقاله به تمام این سوالات پاسخ داده باشیم اما این سوالات رایجی است که معمولا افراد پیرامون موضوعی مانند بهترین راه خشک کردن زعفران می پرسند.

 

مدت زمان خشک شدن زعفران چقدر است؟

سینی را در جای خشک و گرم قرار دهید تا زعفران خشک شود. اجازه دهید زعفران تا یک هفته خشک شود.

بهترین روش خشک کردن زعفران ، روش های خشک کردن زعفران در خانه ، بهترین برند زعفران

آیا می توانید زعفران خود را خشک کنید؟

خشک کردن زعفران: بهتر است آن ها را در هوای آزاد خشک کنید. من همیشه سعی می کنم مطمئن شوم که آنها نمی توانند تصادفی پرواز کنند، بنابراین دوست دارم کاغذ را دو نیم کنم و در گوشه ای کمی وزنه روی آن بیاندازم تا بدانم تا زمانی که خشک شوند سالم می مانند. آن ها می توانند به محض سه روز یا بیشتر خشک شوند

خشک کردن زعفران در فر

اجاق برقی: در این روش زعفران به مدت 30 تا 40 دقیقه به صورت لایه ای به ضخامت 2-1 سانتی متر خشک می شود. در این روش رنگ و کمال زعفران زیاد است.

بهترین روش خشک کردن زعفران ، روش های خشک کردن زعفران در خانه ، بهترین برند زعفران

1 کیلوگرم زعفران از چند گل تشکیل می شود؟

برای تولید 1 کیلوگرم ادویه زعفران بین 15000 تا 16000 گل نیاز است. از نظر نیروی کار، تولید این مقدار 370 تا 470 ساعت طول می کشد! همین فرآیند برداشت کار فشرده است که زعفران را بسیار گران می کند.

پودر زعفران را چگونه درست می کنید؟

نکاتی در مورد نحوه استفاده از زعفران: یک پیمانه زعفران (15 تا 30 نخ) بردارید و با استفاده از هاون و هاون یا آسیاب برقی آن را به صورت پودر ریز خرد کنید. *برای سهولت در آسیاب کردن، می توانید نمک کوشر یا مقدار کمی شکر* را به هاون و هاون خود که ساینده است اضافه کنید تا زعفران به پودر ریز تبدیل شود.

بهترین روش خشک کردن زعفران ، روش های خشک کردن زعفران در خانه ، بهترین برند زعفران

بیشتر بخوانید :  آموزش آسیاب کردن زعفران

زعفران را چگونه نگهداری می کنید؟

 

زعفران را در ظرف دربسته در جای خنک و تاریک به مدت حداکثر شش ماه نگهداری کنید تا بیشترین طعم را داشته باشد. زعفران مانند سایر گیاهان و ادویه جات به نور حساس است، بنابراین برای محافظت بیشتر بسته را در فویل بپیچید. زعفران فاسد نمی شود، اما با افزایش سن بیشتر و بیشتر طعم خود را از دست می دهد.

آیا نیاز به آسیاب زعفران دارید؟

برای شکوفه دادن زعفران همیشه باید از زعفران آسیاب شده استفاده کرد و نه از نخ ها. روش سنتی آسیاب کردن آن استفاده از هاون و هاون است. برخی نخ‌های زعفران را با شکر و نمک بسیار کم مخلوط می‌کنند تا فرآیند آسان‌تر شود، اما من ترجیح می‌دهم زمان بیشتری را صرف آسیاب کردن آن کنم تا طعم خالص آن را تغییر دهم.

چگونه از نخ ها پودر زعفران درست می کنید؟

من با آسیاب کردن نخ های زعفران در یک هاون کوچک شروع می کنم. زمانی که نخ ها شروع به شکستن کردند، یک پیمانه شکر که به عنوان ساینده عمل می کند، اضافه می کنم تا زعفران به پودر ریز تبدیل شود.

آیا می توانید زعفران را از هر زعفران برداشت کنید؟

برخی از این گیاهان به «زعفران علفزار» نیز معروف هستند که واقعاً مایه تاسف است زیرا این «کروکوس»های پاییزی سمی هستند. اما کروکوس ساتیوس، کروکوس زعفرانی واقعی، کاملا بی خطر است. بنابراین اگر قصد برداشت زعفران را دارید، به طور خاص فقط آن پیاز خاص را بخرید و بکارید و هیچ نوع دیگری از گل‌های پاییزی را خریداری نکنید.

امتیاز شما به این صفحه :

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.