مقالات

آیین برداشت زعفران در ایران

آیین برداشت زعفران ، زمان آیین برداشت زعفران ، بهترین برند زعفران

زعفران گران ترین ادویه جهان است که در کشور ایران و استان خراسان به علت خاک و نوع آب و هوایی که دارد رشد می کند.  آیین برداشت زعفران توسط تولیدکنندگان زعفران هر ساله برگزار میشود . تولید کنندگان زعفران آن روز را جشن می گیرند و شکر گزاری و  معرفی زعفران به سایر افراد و مناطق دیگر می پردازند.

زمان و نحوه برگزاری آیین شکرگزاری زعفران

این جشن در نیمه دوم آبان ماه برگزار می شود، در مرداد تا شهریور ماه کشاورزان زعفران را کشت و زمان برداشت آن در نیمه اول آبان به پایان می رسد هنگامی برداشت محصول به سرانجام رسید، بعد از آن به شکرگزاری می پردازند. معمولا کشاورزان قبل از طلوع خورشید زعفران را برداشت می کنند زیرا با تابش نور خورشید عطر و طعم آن دچار تغییر می شود، به این زمان ساعت طلایی برداشت می گویند.

آیین برداشت زعفران ، زمان آیین برداشت زعفران ، بهترین برند زعفران

بیشتر بخوانید :  بهترین برند زعفران چه ویژگی هایی دارد؟

هدف از برگزاری این جشن در وهله اول شکر گزاری و در وهله دوم معرفی این محصول گران بها به سایر افراد و جذب توریست است که از طریق اطلاع رسانی افراد گوناگونی از نواحی مختلف کشور در این جشن حاضر می شوند و باعث رشد اقتصادی و افزایش صادرات زعفران می شود.

یک محل به صورت نمادین توسط کشاورزان استان سرایان با همکاری جهاد کشاورزی، دانشکده کشاورزی و فرمانداری این شهر انتخاب می شود تا جشن برپا شود. در این آیین فرایند کشت تا برداشت به حضار آموزش داده شود. در همین محل افراد دیگری حاضر هستند تا فرایند پاک کردن، جداسازی و خشک کردن گل‌های زعفران را به نمایش بگذارند.

چه کسانی در این آیین شرکت می کنند؟

اولین دسته کشاورزان و تولید کنندگان این محصول هستند، دومین گروه  تعداد زیادی از دانشجویان کشاورزی هستند، دسته سوم مردم محلی می باشند، دسته چهارم مردم علاقه مند از سایر نقاط  می باشند. افرادی که برای برگزاری آیین برداشت زعفران به منطقه سرایان می آیند  می توانند چند روزی را در اقامتگاه های مختلف این منطقه استراحت کنند و به گشت و گذار سپری کنند، پس گردشگران و توریست ها از این بابت نگران نباشند تمام امکانات در این منطقه فراهم است.

محدوده کاشت زعفران

حدود 15 هزار و780 هکتار از زمین های کشاورزی استان خراسان جنوبی تحت پوشش کاشت زعفران اسن که سهم استان سرایان 2780 هکتار است و سالانه حدود نزدیک به 10 الی 12 تن زعفران خشک به دست می آید. سفره های آب زیر زمینی در خراسان جنوبی  و نیاز کم زعفران به آب باعث می شود پیاز گیاه زعفران در این مناطق به خوبی رشد خوبی کند و کشاورزان تمایل به کاشت در این مناطق داشته باشند.

آیین برداشت زعفران ، زمان آیین برداشت زعفران ، بهترین برند زعفران

بیشتر بخوانید :  آموزش کاشت زعفران

سخن آخر

کشور ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان است طبیعی است که این محصول برندهای زیادی داشته باشد، شرکت مهرآیین یکی از تولید کنندگان زعفران مرغوب و با کیفیت است که علاوه بر این طلای سرخ به تولید چای با کیفیت نیز می پردازد با یک بار مصرف چای یا زعفران مهرآیین متوجه کیفیت بالا و عطر و بوی بی نظیر آن می شوید. این برند همواره در تلاش است تا محصولات را با کیفیت بالا بدون واسطه به دست مصرف کننده نهایی برساند تا بهای تمام شده آن برای خریدار مقرون به صرفه باشد.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “آیین برداشت زعفران در ایران

  1. یاری گفت:

    زعفران مهرایین سرگل زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.