مقالات

تشخیص اصل بودن زعفران

تشخیص زعفران اصل ، تشخیص زعفران اصل و تقلبی ، روش های تشخیص زعفران اصل ، زعفران مهرآیین ، مهرآیین ، محصولات مهرآیین ، بهترین برند زعفران

تشخیص اصل بودن زعفران

زعفران بخشی از یک گیاه پاییزی با نام Crocus می‌باشد، که ایران تولید کننده بیش از ۹۰ درصد زعفران کل جهان است، خرید و فروش زعفران با توجه به این موضوع که نسبت به سایر تجارت ها از سود بالایی برخوردار است با دخالت عده ای سود جو همراه است و این امر تشخیص زعفران اصل از زعفران تقلبی را برای خریداران دشوار کرده است، که متاسفانه فروش زعفران تقلبی سودهای کلان برای افراد سودجو به همراه دارد.

اما روش هایی برای تشخیص زعفران اصل از زعفران تقلبی وجود دارد که ما قصد داریم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم،

اما به هر حال همیشه روش هایی برای تشخیص مواد اصل و غیر اصل وجود دارد که در ادامه مقاله به چندین راه تشخیص زعفران اصل از تقلبی می‌پردازیم.

 

روش های تشخیص اصل بودن زعفران

یکی از روش های رایج برای تشخیص اصل بودن زعفران، توجه به استانداردهایی که بر روی بسته‌های زعفران ثبت شده است، می‌باشد لازم به ذکر است زعفران مهرآیین این استانداردها را دارد و شما می‌توانید با اطمینان خاطر از محصولات مهرآیین استفاده کنید.

در تمام دنیا استانداردهای مشخصی برای محصولات غذایی وجود دارد، در زعفران استاندارد به این شکل تعریف می‌شود که هیچ  ماده خارجی به زعفران طبیعی وارد نشده باشد. از این استانداردها برای بررسی و ارزیابی عطر، مزه و رنگ زعفران استفاده می‌شود. استاندارد ملی ایران به شماره 259-1 و 259-2 مرجع همه تولیدکنندگان زعفران در کشور است.

بیشتر بخوانید :  زعفران در چه غذاهایی استفاده میشود ؟

راه‌های تشخیص زعفران اصل

روش‌های ساده متنوعی به غیر از درج استاندارد بر روی بسته برای اثبات اصل بودن کیفیت زعفران وجود دارد که در ادامه به چند مورد از رایج‌ترین و کارآمدترین آن می‌پردازیم:

تشخیص از طریق شکل و رنگ زعفران

در این روش با توجه به تنوع زعفران‌ها تشخیص اصل بودن زعفران کمی متفاوت است، اما در کل زعفران خالص بدون زردی می‌باشد و با سه شاخه از هم جدا است.

تشخیص از طریق بویایی

زعفران عطر خاص و دلنشینی دارد و عطر زعفران ترکیبی بین بوی عسل و یونجه است هرچه این رایحه تندتر باشد تازه تر است.

شخیص از طریق مزه

زعفران اصل همیشه عطر شیرین دارد نه طعم شیرین. گیاه زعفران حاوی ترکیب پیکروکروسین است که این ماده باعث می‌شود طعم تلخ و تا حدی گس و تند داشته باشد. زعفران خالص هیچ‌گاه نباید طعم شیرین بدهد اگر مزه شیرین در زعفران احساس کردید شک نکنید که زعفران تقلبی بوده و احتمالا به آن عسل زده‌اند تا وزن آن بیشتر شود.

تشخیص از طریق آزمایش آب سرد

در این روش باید کمی زعفران را در آب قرار دهید. اگر زعفران اصل باشد پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه، آب رنگ زرد مایل به طلایی به خود توجه داشته باشید که این تغییر رنگ پایدار است و به کندی اتفاق می‌افتد بنابراین اگر سریع رنگ داد یعنی زعفران اصل نیست و به آن رنگ افزوده شده است. در ضمن در زعفران تقلبی زمانی که رشته‌های زعفران را از آب بیرون می‌آورید ظاهر قبلی خود را از دست داده و به رنگ سفید در می‌آید.

بیشتر بخوانید :  چای بهتر است یا قهوه؟

تشخیص از طریق بنزین

شاید برای شما جالب باشد که با استفاده از بنزین نیز می‌توان زعفران اصل را از زعفران تقلبی تشخیص داد. تارهاي زعفران اصل در بنزين حل نمی‌شود، چندین رشته زعفران را در بنزین بی‌اندازید اگر در بنزین تغییر رنگی را مشاهده نکردید یعنی زعفران اصل است.

تجربه در تشخیص زعفران اصل به شما کمک می‌کند تا انتخاب درستی داشته باشید، یکی از روش های خرید امن و مطمئن که خیالتان از اصالت محصول جمع باشد محصولات مهرآیین می‌باشد که نماد اعتماد و استانداردهای لازم است.

تشخیص زعفران اصل ، تشخیص زعفران اصل و تقلبی ، روش های تشخیص زعفران اصل ، زعفران مهرآیین ، مهرآیین ، محصولات مهرآیین ، بهترین برند زعفران

آیین مهرورزی با محصولات مهرآیین

مسابقات مهرآیین را در سفحه اینستاگرام مهرایین دنبال کرده و برنده جوایز ارزنده ما باشید…

 

5/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “تشخیص اصل بودن زعفران

  1. حدیث گفت:

    عاااااالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.