مقالات

سرانه مصرف زعفران در ایران چقدر است ؟

سرانه مصرف زعفران در ایران چقدر است ؟ بهترین برند زعفران کدام است ؟ مهرآیین ، زعفران مهرآیین

امروزه علاوه بر مصرف زعفران به عنوان طعم‌دهنده به غذاها و دسرهای مختلف بسیاری از شرکت‌های دارویی نیز از عصاره این گیاه برای تولید داروهای مختلف به ویژه در کنترل و درمان بیماری‌های عصبی و سرطان استفاده می‌کنند. با این وجود هر فرد مجاز است به چه میزان از این گیاه استفاده کرده و سرانه مصرف زعفران در ایران به چه صورت است؟ ما رد وبسایت مهرایین به بررسی این موضوع پرداخته ایم ، با ما در ادامه همراه باشید

بیشتر بخوانید :  بهترین برند زعفران چه ویژگی هایی دارد؟

طلای سرخ نامی است که بر روی زعفران نهاده‌اند نه فقط به خاطر قیمت بالای این محصول و رنگ سرخ و زیبای آن، بلکه به دلیل فواید و تاثیرات مثبت و فوق العاده آن بر روی بسیاری از بیماری‌ها است که همه محققان را شگفت‌زده کرده است.

سرانه مصرف زعفران در ایران چقدر است ؟ بهترین برند زعفران کدام است ؟ مهرآیین ، زعفران مهرآیین

خرید زعفران مهرآیین

سرانه مصرف زعفران در ایران  

بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده از خبرگزاری‌های معتبر سرانه مصرف زعفران در ایران 0.7 گرم اعلام شده است. همچنین این میزان تا چند سال اخیر 1 گرم بود که عنوان بیشترین میزان مصرف زعفران در جهان را نیز به ایران اختصاص داده بود البته ایران هنوز هم در سرانه مصرف در صدر بوده که این جایگاه با نقش ایران به عنوان تولید کننده اعظم زعفران جهان بی‌تاثیر نیست.

اما بر اساس استانداردهای جهانی که محققان آن را ارائه داده‌اند سرانه مصرف زعفران برای هر فرد 3 گرم است تا افراد بتوانند مقدار مجاز آنتی اکسیدان‌های موجود در زعفران را جهت کنترل کامل و پیشگیری از بیماری‌های عصبی، قلبی و عروقی، سرطان و … دریافت کنند.

سرانه مصرف زعفران در ایران چقدر است ؟ بهترین برند زعفران کدام است ؟ مهرآیین ، زعفران مهرآیینمیزان تولید زعفران در ایران

در حال حاضر بهترین و مرغوب‌ترین نمونه زعفران در ایران تولید می‌شود و طبق اسناد تاریخی قدمت کشت این ادویه گران‌بها در کشورمان به 3000 سال می‌رسد که از آن زمان تا کنون از آن به عنوان یک کالای تجاری نیز استفاده می‌شود. بهترین مکان جهت کشت زعفران نواحی خشک و کم آب است به همین دلیل شرق ایران یعنی منطقه خراسان بهترین مکان برای کشت و پرورش آن است. به دلیل همین مسائل میزان تولید زعفران ایران 90 درصد تولید جهانی را شامل می‌شود.

 

مصرف زعفران در ایران بیشتر به چه صورت است؟

مرغوب‌ترین زعفران تولید شده زعفران سرگل نام دارد که از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و خانواده‌های ایرانی نیز به مصرف آن تمایل بیشتری نشان می‌دهند. اما از آنجایی که قدمت مصرف زعفران در ایران بیشتر به عنوان چاشنی و طعم‌دهنده غذا و دسر بوده بنابراین بیشترین میزان استفاده زعفران بین خانواده‌های ایرانی به عنوان ادویه است. البته خواص دارویی فوق‌العاده این طلای سرخ نیز بر افزایش مصرف آن در ایران نیز بی‌تاثیر نیست.

 

علت کاهش سرانه مصرف زعفران در ایران 

در چند سال اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا و خواص شگفت انگیز زعفران قیمت آن افزایش یافته است. همچنین تحریم‌های وارده به ایران در سال‌های اخیر، مقدار صادرات زعفران را تا حد قابل توجهی کاهش داد که سبب شد میزان تقاضای این محصول در بازارهای جهانی افزایش یابد و از آنجایی که ایران 90 درصد سهم تولید جهانی زعفران را در دست دارد قیمت این محصول نیز افزایش یافت.

البته نباید فراموش کرد که سودجویان با ارائه زعفران تقلبی و ناسالم به مردم اعتماد آن‌ها را خدشه‌دار کرده‌اند، تا جایی که افراد ترجیح می‌دهند از زعفران در سبد غذایی خود استفاده نکرده تا دوباره گرفتار این نوع فروشندگان سودجو نشوند.

سرانه مصرف زعفران در ایران چقدر است ؟ بهترین برند زعفران کدام است ؟ مهرآیین ، زعفران مهرآیینسخن پایانی

با توجه به تمامی مسائل بیان شده و ویژگی‌های شگفت‌انگیز این گیاه خوش عطر و بو در درمان بسیاری از بیماری‌ها لازم است تا میزان مصرف زعفران برای هر فرد را به استاندارد جهانی یعنی 3 گرم نزدیک کرد. خرید از فروشندگان مطمئن و زعفران بسته بندی شده و استاندارد بهترین راه برای جلوگیری از هرگونه تقلبی است به همین دلیل ما زعفران مهرآیین را به شما توصیه می کنیم. برند مهرآیین یکی از تولید کنندگان زعفران در کشور است. مردم ایران با توجه به فراوانی این محصول در کشور به راحتی می‌توانند سرانه مصرف زعفران در ایران را افزایش داده و سلامت خود را تضمین کنند.

امتیاز شما به این صفحه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *