مقالات

تاثیرات زعفران بر اعصاب سالمندان

تاثیر زعفران بر اعصاب سالمندان | مزایای زعفران برای سالمندان | تاثیر زعفران در درمان الزایمر و افسردگی

زعفران، ادویه‌ای که بسیاری از آن به عنوان طلای سرخ یاد می‌کنند یکی از گران‌بهاترین ادویه‌های موجود در جهان است اما این ماده خوش آب و رنگ علاوه بر طعم و عطر بی‌نظیری که به غذاها و دسرهای شما می‌بخشد، خواص درمانی شگف‌انگیزی در درمان بیماری‌های مختلف به ویژه بیماری‌های اعصاب و روان دارد. ما صنایع محصولات غذایی مهرآیین همواره در تلاشیم تا بهترین نوع زعفران را تولید و به دست مشتریان گرانقدرمان برسانیم . در ادامه به بررسی تاثیرات زعفران بر اعصاب سالمندان خواهیم پرداخت.

تاثیر زعفران بر اعصاب سالمندان | مزایای زعفران برای سالمندان | تاثیر زعفران در درمان الزایمر و افسردگی

تاثیر زعفران بر اعصاب سالمندان | مزایای زعفران برای سالمندان | تاثیر زعفران در درمان الزایمر و افسردگی

بیشتر بخوانید :  بهترین برند زعفران چه ویژگی هایی دارد؟

چرا زعفران برای درمان بیماری های عصبی سالمندان موثر است؟

به طور کلی زعفران از سه ماده اصلی کروسین، پیکروکروسین و سافرانال که به ترتیب باعث رنگ، مزه و عطر خوش زعفران می‌گردد تشکیل شده است. بر اساس تحقیقاتی که دانشمندان مختلف در سرتاسر جهان بر روی زعفران و خواص درمانی آن انجام داده‌اند وجود ماده موثر کروسین تاثیر زیادی در اثر درمانی زعفران دارد. کروسین که میزان قابل توجهی از آن در زعفران موجود است یک آنتی اکسیدان بسیار قوی بوده که در ساخت بسیاری از دارو‌ها نیز از آن استفاده می‌شود.

مهرآیین بهترین برند زعفران | تاثیر زعفران بر اعصاب سالمندان | مزایای زعفران برای سالمندان | تاثیر زعفران در درمان الزایمر و افسردگیتاثیرات زعفران بر اعصاب سالمندان

تقریبا همه افراد به خاصیت شادی‌آور بودن زعفران واقف هستند. وجود آنتی اکسیدان کروسین در زعفران و همچنین تاثیرات مثبت این گیاه روی گردش خون و سوخت و ساز بدن شادابی و حال خوشی را برای سالمندان به ارمغان می‌آورد که در ادامه تقویت قوای جسمی آن‌ها را نیز در پی دارد که سبب بالا رفتن روحیه سالمندان گشته و سلامت اعصاب و روان این عزیزان را بالاتر می‌برد.

اما مهم‌ترین بیماری‌های اعصاب که بین سالمندان شایع بوده و زعفران در درمان آن موثر است کدام‌اند؟

تاثیرات زعفران بر بیماری آلزایمر

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های اعصاب که بسیاری از سالمندان دچار آن می‌شوند آلزایمر یا فراموشی است. این بیماری ابتدا روی حافظه کوتاه‌مدت افراد سالمند تاثیر گذاشته و آن را بسیار کاهش می‌دهد و پس از آن به حافظه بلندمدت فرد حمله می‌کند.

آنتی اکسیدان‌های موجود در زعفران به ویژه کروسین به تقویت حافظه به صورت طبیعی کمک کرده و در برابر سم‌هایی که زوال عقل و کوچک شدن مغز را به دنبال دارند مقابله می‌کنند. هرچند مصرف زعفران به تنهایی به درمان آلزایمر کمک نمی‌کند اما اثرات پیشرفت بیماری را کاهش داده و مصرف آن در جوانی تا حد بسیار زیادی از این بیماری پیشگیری می‌کند. در حال حاضر داروهای بسیاری از این گیاه تهیه می‌شوند.

تاثیرات زعفران در درمان افسردگی

کاهش توانایی‌های جسمی، از دست دادن عزیزان و تنهایی، کاهش توانایی در حل مشکلات و انجام امور شخصی و بسیاری از موارد دیگر در سالمندی احساس ناامیدی، غم و اندوه را افزایش داده و افسردگی و اختلالات عصبی از این دست را به دنبال دارد.

طبق تحقیقات صورت گرفته روی گیاه زعفران، این گیاه دارای ماده سافرانال بوده که تاثیر مستقیم بر ترشح هورمون شادی در مغز دارد. ترشح این هورمون تا حد بسیار زیادی افسردگی را درمان کرده و باعث نشاط فرد گرفتار خواهد شد.

تاثیر زعفران بر اعصاب سالمندان | مزایای زعفران برای سالمندان | تاثیر زعفران در درمان الزایمر و افسردگی

تاثیر زعفران بر اعصاب سالمندان | مزایای زعفران برای سالمندان | تاثیر زعفران در درمان الزایمر و افسردگی

تاثیرات زعفران در کاهش و مهار کردن بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون به دلیل افزایش استیل کولین نسبت به دوپامین در مغز ایجاد می‌شود که در آن سلول‌های عصبی که وظیفه ترشح دوپامین را دارند کم کم از بین رفته، عضلات خشک و سفت می‌شود و حرکت مفاصل فرد درگیر دچار اختلال شده که به صورت لرزش خود را نشان خواهد داد.

هرچند درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما کروسین موجود در زعفران مانع از بین رفتن سلول‌های عصبی که دوپامین ترشح می‌کنند گشته و اثرات این بیماری را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید :  خواص درمانی زعفران

سخن پایانی

تاثیرات زعفران بر اعصاب سالمندان و شادی‌آور بودن یک امر ثابت شده است همچنین تاثیر این گیاه روی بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان را نیز نمی‌توان نادیده گرفت اما به یاد داشته باشید مصرف بیش از اندازه هر ماده مفیدی مضراتی را نیز در پی خواهد داشت.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *