مقالات

تاثیر زعفران بر قاعدگی

تاثیر زعفران بر قاعدگی | تاثیر زعفران در تنظیم قاعدگی | زعفران و کاش درد پریود | تاثیر زعفران بر پریود | کاهش درد پریود

تاثیر زعفران بر قاعدگی

زعفران که از آن همیشه به عنوان طلای سرخ یاد می ‌شود ویژگی ها و خواص زیادی دارد که باعث می‌ شود افراد به استفاده از آن سوق پیدا کنند. از جمله موارد مصرف زعفران می ‌توان به  طعم و عطر خوش در غذا، خواص دارویی، نوشیدنی به عنوان شربت و چایی و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد. حال به یکی از موارد دارویی زعفران اشاره می‌کنیم.

بسیاری از خانوم ها همیشه با مشکل نامنظمی در عادت ماهیانه خود روبه رو هستند. نباید از تاثیر زعفران بر قاعدگی غافل شویم سوال بسیاری از افراد این است که آیا مصرف زعفران در دوران قاعدگی مضر است یا نه؟ در ادامه به پاسخ این سوال و تمام جوانب مصرف زعفران در دوران پریودی می ‌پردازیم.

 

خرید زعفران مهرآیین 

تاثیر زعفران بر قاعدگی | تاثیر زعفران در تنظیم قاعدگی | زعفران و کاش درد پریود | تاثیر زعفران بر پریود | کاهش درد پریودتاثیر زعفران بر پریود خانم ها

مصرف زعفران و دم کرده این ادویه تاثیر فوق العاده ای در نظم دهی به سیکل قاعدگی خانوم ها دارد. کسانی که پریودهای نامنظم دارند و یا در برخی از ماه ها پریود نمی ‌شوند با مصرف منظم زعفران می ‌توانند این موضوع را درمان کنند. زعفران باعث کنترل هورمونی به نام سروتونین در مغز می‌ شود که اختلات قاعدگی و افسردگی ناشی از پریود شدن را درمان می ‌کند. بهتر است برای بیشتر شدن تاثیر زعفران بر قاعدگی آن را به صورت دم کرده استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید :  7 خاصیت چای زعفران

 

نحوه درست کردن دم کرده زعفران برای اختلالات قاعدگی

شما برای دم کرده زعفران علاوه بر زعفران به دارچین و زنجبیل نیاز دارید.

یک سوم قاشق مربا خوری زعفران ساییده شده و به همین میزان زنجبیل و پودر دارچین را مخلوط کرده و روی آن مقداری (2/1 لیوان) آب جوش ریخته و به مدت 20 دقیقه بگذارید روی کتری بماند تا دم بکشد. می‌ توانید به جای پودر دارچین از دو عدد چوب دارچین و به چای پودر زنجبیل از زنجبیل تازه استفاده کنید.

تاثیر زعفران بر قاعدگی | تاثیر زعفران در تنظیم قاعدگی | زعفران و کاش درد پریود | تاثیر زعفران بر پریود | کاهش درد پریود

آیا مصرف زعفران در دوران قاعدگی مضر است؟

خیر نه تنها مصرف زعفران در دوران قاعدگی به هیچ عنوان خطرناک و مضر نیست بلکه تاثیر زعفران بر قاعدگی می‌تواند  مفید هم باشد اگر به میزان درست و شکل درستی مصرف شود. هر فرد می‌تواند به مقدار 3 گرم در ماه زعفران مصرف کند که باید این مقدار را تقسیم کرده و هر روز بخشی از آن را میل کند. مصرف بیش از حد هر چیز باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی در یک فرد می‌شود مصرف زعفران نیز نباید به بیش از 5 گرم در ماه برسد. حالت تهوع، سرگیجه، نامرتب شدن ظربان قلب و به وجود آمدن مشکلات کلیوی در پی استفاده بیش از حد زعفران است.

 

خوردن زعفران برای پریود شدن

برخی از خانوم ها که قاعدگی نا منظمی دارند و یا هنگام دیرشدن عادت ماهیانه به خوردن بیش از حد زعفران می‌پردازند که هرگز توصیه نمی‌شود. چرا که در برخی موارد نتیجه مورد نظر به وجود می‌آید و در برخی موارد خیر. مصرف زیاد زعفران می‌تواند موجب خونریزی شدید شود به همین دلیل به افراد باردار به هیچ عنوان توصیه نمی‌ شود که زعفران مصرف کنند ممکن منجر به سقط جنین شود. حال به عمده دلایل پریود نشدن در خانوم‌ ها می پردازیم.

دلایل پریود نشدن

برخی خانوم ها سیکل عادت ماهیانه منظمی دارند و برخی نه اگر شما سیکل عادت ماهانه منظمی دارید و ناگهان پریود نمی شوید (به مدت زمان 5 روز از تاریخ همیشگی تاخیر در پریود می گویند.) می تواند دلایل زیر را شامل شود.

بارداری: کسانی که ناخواسته باردار می‌ شوند معمولا با عقب افتادن پریود خود متوجه این موضوع می ‌شوند. پس اگر شما روابط زناشویی دارید و به موقع پریود نشدید باید تست بارداری دهید تا از این موضوع مطمئن شوید.

مصرف دارو: اگر داروی جدیدی را مصرف می‌ کنید ممکن است بدن شما با آن دارو سازش نداشته باشد و عادت ماهیانه شما را به تاخیر بیاندازد پس اگر هم زمان با مصرف داروی جدید شاهد نا منظمی در عادت ماهیانه خود بودید حتما موضوع را با پزشک مربوطه در میان بگذارید. هم چنین اگر از آمپول، قرص و هر نوع درمانی برای جلوگیری از بارداری انجام می‌ دهید ممکن است تا مدت ها بدن شما تحت تاثیر قرار بگیرد و دچار نامنظمی در عادت ماهانه شوید. بهترین راه برای باردار نشدن جلوگیر یاز بارداری به صورت طبیعی است.

سندرم تخمدان:

در این نوع اختلالات بنابر دلایل مختلف پزشکی تخمک ها در زمان مناسب آزاد نمی ‌شوند. و باعث به وجود آمدن کیست در دهانه رحم می ‌شوند. داشتن کیست در خانوم ها موضوع شایعی است که باید حل شود چرا که می ‌تواند مشکلات زیادی از جمله ناباروری را به همراه آورد.

استرس: استرس می‌تواند بخشی از مغز شما را که سیکل عادت ماهیانه را تنظیم می کند به هم بریزد و پریود شما با تاخیر اتفاق بی‌افتد. علاوه بر استرس برخی از افراد با شنیدن خبر بد ناگهانی ممکن است با تاخیر روبه رو شوند. در واقع هیجانات ناگهانی باعث بهم ریختگی زمان پریود می‌شود.

کاهش وزن: رژیم گرفتن از عادت های همیشگی خانوم هاست. اگر به یکباره وزن زیادی را کم کرده باشید ممکن تا چند ماه پریود شما نا منظم شود. با مشورت گرفتن از دکتر رژیم غذایی می‌توانید این موضوع را کنترل کنید. به هیچ وجه رژیم های خود سرانه توصیه نمی‌شود.

یایسگی زودرس: سن یایسگی در خانوم ها به عوامل مختلفی مانند ژنتیک، تغذیه، ورزش بستگی دارد اما معمولا یایسگی در خانوم ها با بهم خوردن سیکل مرتب پریود و پریود نشدن در برخی ماه ها همراه است. هنگامی که با این موضوع مواجه شدید توصیه می شود حتما به پزشک مراجعه کنید.  بعد از یایسگی بدن دچار تغییرات زیادی می شود که پزشک در کنترل این تغییرات می تواند بیشترین کمک را به شما کند.

ورزش حرفه ای: کسانی که به تازگی شروع به فعالیت های سنگین ورزشی می‌ کنند ممکن است در شروع تمرینات خود با بی نظمی قاعدگی رو به رو شوند. چرا که بدن به تمرین های سنگین عادت ندارد و یکباره شما باعث تغییر در سیستم تناسب خود می‌ شوید اما بعد از مدتی که به طور ثابت به تمرین کردن پرداختید باید دوباره سیکل ععادت ماهیانه شما نیز منظم شود.

تاثیر زعفران بر قاعدگی | تاثیر زعفران در تنظیم قاعدگی | زعفران و کاش درد پریود | تاثیر زعفران بر پریود | کاهش درد پریود

بیشتر بخوانید :  فواید زعفران

 

مزایا مصرف زعفران در دوران قاعدگی؟

قاعدگی همیشه برای خانوم ها با درد جسمانی و حس افسردگی و کلافگی همراه است و همیشه به دنبال راهی برای کاهش درد و از بین رفتن این احساسات ناخوشایند هستند. در این میان بسیاری از خانوم ها به استفاده از داروهای مسکن روی می‌آوردند که اصلا توصیه نمی‌شود اما برخی از افراد هستند تمایلی به مصرف قرص های مسکن هر چند بی خطر ندارند. مصرف دمنوش و یا دم کرده زعفران می‌تواند به خانوم ها کمک تا سیکل قاعدگی خود را با احساس بهتری سپری کنند. در ادامه به بررسی بیشتر تاثیر زعفران بر قاعدگی می‌پردازیم.

زعفران و کاهش درد پریود

مصرف موادی با طبع گرم در کاهش تسکسن درد بسیار موثر است. ماده زعفران دارای طبع گرم است. دردهایی مانند کمر درد و دل درد در دوران قاعدی بسیار رنج آور است. خانوم ها می‌توانند به جای استفاده از قرص های مسکن از کمی زعفران برای کاهش درد پریود استفاده کنند. علاوه بر زعفران استفاده از مواد دارای طبع گرم به شدت پیشنهاد می‌شود.

افزایش آهن

قاعدگی در بانوان با خونریزی همراه است. مقدار این خونریزی در افراد مختلف متفاوت است در برخی بسیار زیاد و در برخی کم. چیزی که قطعی است خانوم ها در دوران قاعدگی بخش زیادی از آهن بدن خود را از دست می‌دهند. مماده زعفران یکی از منابع دارای آهن است پس می‌توانید بخشی از این آهناز دست رفته را جبران کند. اما به تنهایی کافی نیست و توصیه می‌شود حتما در دوران قاعدگی از قرص آهن (فولیک اسید) استفاده شود.

هضم غذا

اختلالات گوارشی مانند یبوست و نفخ یکی دیگر اط مشکلاتی است که خانوم ها در دوران قاعدگی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. زعفران می‌تواند باعث افزایش و تقویت متابولیسیم بدن شود و فرایندهایی مانند جذب و هضم غذا راحت تر صورت بگیرد.

کاهش کلافگی و بی حوصلگی

دوران قاعدگی بع علت تغییر و ترشح هورمون های مختلف باعث به وجود آمدن رفتارهای غیر عادی کانند پرخاشگری و بی حوصلگی در فرد می‌شود. یا فرد گاهی اوقات شاد و گاهی غمگین باشد. زعفران به عنوان یک ماده ضد افسردگی می‌تواند در کنترل رفتاری در زمان قاعدگی موثر باشد.

خواب راحت تر

هنگامی که شما در دوران قاعدگی زعفران مصرف  می‌کنید درد شما کاهش یافته و هم چنین از نظر رفتاری کنترل بیشتری دارید در واقع حل شدن موارد بالا می‌تواند در داشتن خواب راحت و برقراری آرامش در وجود شما کمک کند. شما نمی‌توانید با درد زیاد یا مشکلات گوارشی خواب راحتی را تجربه کنید. مصرف زعفران می‌تواند بخش عمده ای از مشکلات شما را کاهش داده و به داشتن یک خواب راحت کمک کند.

 

سخن پایانی

در انتها باید بگوییم مصرف زعفران به اندازه 3 گرم در ماه برای افراد می‌اواند مفید باشد و باعث منطم شدن زمان پریود و کاهش دردهای ناشی از آن شود. اما در پاسخ به این سوال که زعفران باعث پریود شدن می‌شود یا نه؟ باید بگوییم مصرف زعفران می‌تواند (در برخی مواقع نه همیشه) باعث به خونریزی افتادن رحم شود اما به هیچ عنوان برای این که در یک ماه پریود نشدید و سعی نکنید با خوردن زعفران این مشکل را حل کنید.

3.7/5 - (7 امتیاز)

6 دیدگاه در “تاثیر زعفران بر قاعدگی

 1. pormohammad.1992@gmail.com گفت:

  خیلی خوب ومفید

 2. zahra396 گفت:

  مفید و کاربردی

 3. elmirra.eli_raa گفت:

  بسیار مفید بود ، ممنون

 4. fateme987632 گفت:

  بسیار مفید و کاربردی

 5. sahel.sp20 گفت:

  خوب و مفید

 6. حدیث شاهمرادی گفت:

  بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *