مقالات

آموزش روش های کاشت چای

روش های کاشی چای ، روش های اصولی کاشت چای | بهترین برند چای ایرانی | چای مهرآیین | محصولات مهرایین

کاشت چای در کشور ایران به علت داشتن مناطق حاصل خیز و متناسب با شرایط کاشت بسیار رونق دارد. ایران یکی از بزرگترین تولید کننده های چای در جهان است و در مناطق مالی کشور کشت می شود. در ادامه به بررسی انواع روش های کاشت چای می پردازیم.

بیشتر بخوانید :  بهترین برند چای ایرانی ، بهترین برند چای ایرانی کدام برند است ؟

روش های کاشی چای ، روش های اصولی کاشت چای | بهترین برند چای ایرانی | چای مهرآیین | محصولات مهرایین

روش های کاشت چای

کاشت چای در گذشته فقط با کاشتن بذر صورت می گرفت اما امروزه می توان از روش های گوناگون برای کاشت استفاده کرد. از جمله این روش ها پاجوش، پیوند، خوابانیدن، قلمه زدن و کشت بافت که جدید ترین روش است را می توان نام برد. کاشت چای در زمین های مختلفی صورت می گیرد و هر زمین با زمین دیگر متفاوت است. مثلا زمینی که قبلا در آن چای کاشته شده است و زمینی که برای اولین بار قرار است در آن چای کشت شود یکسان نیست.

کاشت چای در زمین های جنگلی

زمین های جنگلی در شمال کشور به علت برخورداری از آب و هوای مرطوب و بارش باران فراوان بهترین انتخاب برای کاشت چای هستند. به علت رویش انواع گیاهان در نواحی جنگلی زمینی که قصد کاشت چای در آن را دارید باید در ابتدا به صورت عمیق شخم زده شود تا ریشه گیاهانی که در آن بخش وجود دارد از بین برود.

کاشت چای در زمین هایی که قبلا چای کشت شده است

هنگامی که سالیان متوالی در یک زمین چای کشت می‌شود ممکن است خاک ضعیف شده باشد و مواد آلی خود را از دست بدهد در این مواقع باید گیاهانی مانند سویا و لوبیا چشم بلبلی در زمین کشت شود تا خاک حاصلخیزی خود را به دست آورده و برای کاشت چای آماده شود. به این نوع گیاهان مود سبز می گویند.

این گیاهان را قبل از شکوفه کردن شخم عمیق زده تا به قیمت زیرین خاک برود و باعث تقویت آن شود. اگر با انجام یک بار هنوز خاک حاصلخیزی خود را به دست نیاورده بود می توان دو سال پیاپی به کاشت گیاهان کود سبز بپردازید.

کاشت چای در زمین های شیب دار

زمین های شیب دار برای کاشت چای بسیار مناسب هستند با وجود نیاز فراوان چای به آب اگر ریشه گیاه مدت زیادی در آب راکد باقی بماند ممکن است دچار آسیب شود به همین دلیل از زمین های شیب دار (معمولا با شیب 10 درصد ) برای کاشت چای استفاده می کنند تا آب در مدت زمان معلوم تخلیه شود و به ریشه گیاه آسیب نرساند.

کاشت چای در زمین های دشت و جلگه ای

برای کاشت چای در زمین های دشت و جلگه باید ابتدا زمین را زهکشی کنید. زهکشی زمین به این منظور است که رطوبت متعادل برای خاک حفظ شود و آب های اضافی از منظقه خارج شوند. پس استفاده از روش های نوین مانند احداث شبکه زهکشی برای کاشت چای در مناطق دشت و جلگه ضروری است.

روش های کاشی چای ، روش های اصولی کاشت چای | بهترین برند چای ایرانی | چای مهرآیین | محصولات مهرایین

بیشتر بخوانید :  چای سیاه ایرانی

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم به معمول ترین روش های کاشت چای اشاره کنیم. برند مهرآیین یکی از تولید کنند معتبر محصولات چای و زعفران در کشور است که محصولات را با کیفیت بالا و کمترین قیمت ممکن به دست مصرف کننده می رساند.

روش های کاشی چای ، روش های اصولی کاشت چای | بهترین برند چای ایرانی | چای مهرآیین | محصولات مهرایین

خرید چای

امتیاز شما به این صفحه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *